ODESSA INVITATIONAL RESULTS
UTPB PARK
October 9, 2004

 

3A 4A 5A BOYS (Team Results) -- Odessa High 65; Big Spring 68; Frenship 76; Midland Lee 105; San Angelo Central 141; Abilene High 169; Lubbock Monterey 171; Brownfield 186; Permian 237; Odessa High Team #2 248; Midland High 251; Presidio 299; Frenship Team #2 339.

3A 4A 5A BOYS (Individuals) -- 1. Billy Giano, Midland Lee, 15:49.7; 2. Jonathon Hernandez, Odessa High, 16:16.3; 3. Alex Escontrias, Odessa High, 16:18.1; 4. Michael Rodriguez, Big Spring, 16:20.0; 5. Matt Snowden, Frenship, 16:20.9; 6. Michael Esparza, Lubbock Monterey, 16:33.8; 7. Brandon Birdsong, Lubbock Monterey, 16:46.5; 8. Anthony Martinez, Lubbock Coronado, 16:55.3; 9. Greg Salazar, Frenship, 17:08.1; 10. Daniel Leos, Big Spring, 17:09.3; 11. Jordan Ingram, Midland Lee, 17:10.0; 12. Jeremy Butler, Frenship, 17:10.7; 13. Jaxon Jordan, Abilene High, 17:12.8; 14. Jessie Sanchez, Big Spring, 17:19.7; 15. Freddy San Juan, San Angelo Central, 17:25.2; 16. Tanner Arrington, Abilene Cooper, 17:29.0; 17. Richard Arrambide, Frenship, 17:29.6; 18. Anton Gutierrez, San Angelo Central, 17:30.3; 19. Josh Hernandez, Odessa High, 17:30.7; 20. Zack Dawson, Big Spring, 17:31.3; 21. Roy Garcia, Brownfield, 17:31.9; 22. Jose Salazar, Midland High, 17:36.8; 23. Josh Herron, Odessa High, 17:40.2; 24. Nathan Lee, Midland Christian, 17:44.1; 25. Roy Hernandez, Odessa High, 17:44.5; 26. Anthony Juarez, Brownfield, 17:47.3; 27. Chris Salazar, Big Spring, 17:51.5; 28. Ethan Florez, San Angelo Central, 17:53.6; 29. Jordan Nelson, Midland Lee, 17:54.7; 30. Chris Martinez, Big Spring, 18:02.6; 31. Gavino Longoria, San Angelo Central, 18:03.7; 32. Jose Arrazola, Abilene High, 18:09.1; 33. Adrian Tavarez, Presidio, 18:10.1; 34. Chris Herrington, Abilene High, 18:14.6; 35. Eric Bonilla, Abilene Cooper, 18:16.6; 36. Justin Nelson, Midland Lee, 18:17.2; 37. Jarred Murray, Permian, 18:18.0; 38. Brian Acosta, Odessa High Team #2, 18:25.7; 39. Arthur Salazar, Midland High, 18:28.6; 40. Bryan Dickson, Midland Lee, 18:29.4; 41. Andy Malone, Frenship, 18:32.4; 42. Nick Sullivan, Lubbock Coronado, 18:33.6; 43. Justin Attandi, Frenship Team #2, 18:39.2; 44. Alex Ormsby, Odessa High, 18:40.5; 45. Edmundo Navarette, Presidio, 18:41.4; 46. George Vega, Permian, 18:50.1; 47. Terance Martinez, Odessa High, 18:51.4; 48. Ryan Lackey, Brownfield, 19:00.9; 49. Javier Ortega, Abilene High, 19:07.2; 50. Enoch Miller, Frenship, 19:08.1.

51. Jeremy Moseby, Permian, 19:08.7; 52. Jose Gonzales, Brownfield, 19:12.6; 53. Rudy Mancha, Permian, 19:19.1; 54. Logan Price, Odessa High Team #2, 19:21.8; 55. Blake Beardain, Lubbock Monterey, 19:22.7; 56. Chism Elmore, Odessa High Team #2, 19:25.5; 57. Alex Duffy, Lubbock Monterey, 19:28.9; 58. William Trussell, Abilene High, 19:29.9; 59. Daniel Morin, Brownfield, 19:31.7; 60. Johnny Rodriguez, Odessa High Team #2, 19:34.4; 61. Phillip Pena, Lubbock Monterey, 19:42.8; 62. Andy Brewer, Frenship, 19:43.4; 63. Tim Pena, San Angelo Central, 19:44.3; 64. Sergio Mendoza, Odessa High Team #2, 19:47.7; 65. David Youngblood, San Angelo Central, 19:48.6; 66. Dale Kreitler, Abilene High, 19:53.4; 67. Andrew Moreno, Midland High, 19:54.0; 68. Jorge Enriquez, Odessa High Team #2, 20:00.6; 69. Johnny Ortega, Abilene High, 20:04.9; 70. James Cordero, Lubbock Monterey, 20:10.8; 71. Marco Jimenez, Midland High, 20:13.4; 72. Ryan Main, Frenship Team #2, 20:14.8; 73. Matt Demel, Midland High, 20:23.3; 74. Tony Davis, Permian, 20:29.6; 75. Taylor Crisp, Midland High, 20:30.7; 76. Justin McConnell, Midland Lee, 20:31.4; 77. Jake Laufer, Midland High, 20:32.2; 78. Ivan Levario, Presidio, 21:01.3; 79. Ventura Ramirez, Permian, 21:05.2; 80. James Gentry, Permian, 21:16.9; 81. Tyler Hall, Abilene Cooper, 21:29.4; 82. Jeremy Solis, Frenship Team #2, 21:31.2; 83. Armando Dominguez, Presidio, 21:38.8; 84. Logan Smith, Frenship Team #2, 21:44.4; 85. Jacob Ramirez, Presidio, 21:53.3; 86. Steven Morales, Frenship Team #2, 23:33.5; 87. Gary Lackey, Brownfield, 23:36.9; 88. Joe Wayne, Midland High, 25:29.5; 89. Ryan Balko, Frenship Team #2, 25:43.2.


3A 4A 5A GIRLS (Team Results) -- Odessa High 48; Permian 61; San Angelo Central 75; Midland Lee 122; Frenship 141; Abilene High 141; Big Spring 142; Midland High 188; Abilene Cooper 234.

3A 4A 5A GIRLS (Individuals) -- 1. Ashley Mercer, San Angelo Central, 12:42.7; 2. Dale Wilson, Midland Lee, 12:58.9; 3. Whitney Perkins, San Angelo Central, 13:04.9; 4. Ally Weimer, Midland Lee, 13:12.3; 5. Esmerelda Carrizoza, Permian, 13:13.9; 6. Lacy McKinney, Odessa High, 13:27.5; 7. Celina Brito, Odessa High, 13:29.8; 8. Monica Tavarez, Odessa High, 13:30.6; 9. Amanda McKeehan, Abilene High, 13:31.4; 10. Nataly Rivera, Permian, 13:37.9; 11. Ariel Renteria, Odessa High, 13:42.5; 12. Marianne Hubnik, Permian, 13:45.3; 13. Stephanie Barrera, Permian, 13:46.1; 14. Alyssa Priest, San Angelo Central, 13:47.5; 15. Alyssa Presten, Frenship, 13:49.1; 16. Victoria Padilla, Odessa High, 13:52.8; 17. Jennifer Molinar, Odessa High, 13:53.9; 18. Gabby Cervantes, Odessa High, 13:54.6; 19. Kara Morgan, Midland High, 13:55.3; 20. Mistie Aguilar, Big Spring, 13:56.7; 21. Ashli Smith, Permian, 13:59.1; 22. Celestina Trujillo, Odessa High, 14:00.3; 23. Taylor Teutsch, San Angelo Central, 14:01.6; 24. Kayla Hendrix, Frenship, 14:02.8; 25. Bianka Lopez, Abilene High, 14:04.6; 26. Lorissa Rodriquez, Big Spring, 14:05.9; 27. Kendra Thurman, Odessa High, 14:12.0; 28. Phylicia Castillo, Frenship, 14:14.7; 29. Tasha Rios, Big Spring, 14:17.4; 30. Alyssa Moreno, Odessa High, 14:25.1; 31. Stormy Brannon, Abilene Cooper, 14:25.8; 32. Ashley Fuentes, Abilene High, 14:26.6; 33. Esther Tobar, Big Spring, 14:27.5; 34. Megan Schwarz, Midland Lee, 14:28.1; 35. Amber Perez, Lubbock Coronado, 14:28.8; 36. Anna Licon, Odessa High, 14:31.2; 37. Naiva Morales, Odessa High, 14:31.9; 38. Courtney Wilson, Permian, 14:32.5; 39. Angelica Gonzales, Odessa High, 14:33.3; 40. Kayla Hahn, Permian, 14:34.2; 41. Karyn Lynn, Abilene High, 14:34.8; 42. Molly Williams, San Angelo Central, 14:35.7; 43. Katherine Priebe, Midland High, 14:45.4; 44. Angelica White, Midland Lee, 14:46.6; 45. Alyssa Jenkins, Midland Christian, 14:47.5; 46. Meagan Smith, Frenship, 14:50.1; 47. Ashley Perkins, Frenship, 14:54.8; 48. Priscilla Bustamante, Big Spring, 14:55.5; 49. Ruby Garcia, Frenship, 15:00.7; 50. Melissa Garcia, Abilene Cooper, 15:03.7.

51. Betania Francino, Midland High, 15:04.6; 52. Elizabeth Rice, Midland High, 15:05.3; 53. Brenda Rodriguez, Abilene High, 15:06.9; 54. Bridgette McRight, Midland High, 15:08.1; 55. Stephanie Martinez, Abilene High, 15:12.7; 56. Courtnee Rowley, Midland Lee, 15:14.9; 57. Paige Mershon, San Angelo Central, 15:15.6; 58. Tiffany Rodriguez, Permian, 15:16.3; 59. Marissa DeHoyos, Abilene High, 15:18.8; 60. Monique Valles, Permian, 15:24.3; 61. Jessica Coffey, Abilene Cooper, 15:26.6; 62. Katy Martin, Midland High, 15:27.5; 63. Jennifer Maynard, Midland High, 15:29.6; 64. Tasha Stuckey, Lubbock Coronado, 15:32.1; 65. Monica Tello, Frenship, 15:35.0; 66. Gabby Martinez, Lubbock Coronado, 15:44.4; 67. Emily George, Lubbock Coronado, 15:57.7; 68. Camila Francino, Midland High, 16:05.7; 69. Whitney Harrington, Abilene Cooper, 16:06.3; 70. Erin Marks, Midland Lee, 16:07.0; 71. Angela Bonilla, Midland High, 16:07.8; 72. Erin Kendrick, Midland Lee, 16:19.6; 73. Brittney Jones, Abilene Cooper, 16:20.7; 74. Ashley Martin, Midland High, 16:30.9; 75. Alex Oschner, Midland Lee, 16:59.7; 76. Rachel Kinneaman, Abilene Cooper, 17:14.5; 77. Misty Gonzales, Abilene Cooper, 18:17.8; 78. Charonda Ballard, Abilene Cooper Red Team, 18:29.6.


JV 1A 2A BOYS (Team Results) -- Ozona 21; Iraan 60; Crane 70; Midland Lee 110; Permian 124; Odessa High 139; Abilene High 151.

JV 1A 2A BOYS (Individuals) -- 1. Eliseo Treto, Ozona, 17:01.8; 2. Mike Hernandez, Balmorhea, 17:34.7; 3. Jesus Chavez, Iraan, 17:35.4; 4. Simon Garza, Ozona, 17:48.4; 5. Levi English, Ozona, 17:57.9; 6. Uriel Perez, Crane, 18:05.2; 7. Jordan Valle, Big Spring, 18:06.5; 8. Dylan Yarbrough, Big Spring, 18:29.1; 9. Michael Maldonado, Ozona, 18:32.1; 10. Roman Tambunga, Ozona, 18:33.0; 11. Tate Collins, Ozona, 18:42.7; 12. Dexter Harvey, Crane, 18:45.6; 13. Jesse Cruz, Crane, 19:01.1; 14. Brandon Gentry, Iraan, 19:15.1; 15. Marcos Ibarra, Iraan, 19:19.2; 16. Rene Casillas, Midland Lee, 19:34.1; 17. Adrian Young, Permian, 19:40.1; 18. Kevin Porras, Big Spring, 19:41.6; 19. Cesar Rodriguez, Permian, 19:42.6; 20. Andrew Cavender, Odessa High, 19:43.4; 21. Dustin Smith, Iraan, 19:45.4; 22. Juan Balderas, Iraan, 19:49.1; 23. Tanner Silva, Lubbock Monterey, 19:51.1; 24. Greg Herrington, Abilene High, 19:53.5; 25. Adrian Galindo, Crane, 20:04.1; 26. Christian Jacobo, Midland Lee, 20:05.9; 27. Clint Elmore, Odessa High, 20:06.7; 28. Stephen Byrd, Midland Lee, 20:08.1; 29. David Freeland, Permian, 20:09.2; 30. Blane Dickson, Midland Lee, 20:09.7; 31. Andy Orsa, Lubbock Monterey, 20:10.6; 32. Mark Salazar, Big Spring, 20:14.2; 33. Hunter Behrens, San Angelo Central, 20:31.7; 34. Sergio Cervantes, Crane, 20:40.2; 35. Adam Miller, Abilene High, 20:41.0; 36. Fred Hernandez, Midland Lee, 20:45.0; 37. Jarrod Crockett, Abilene High, 20:46.5; 38. Casey Lopez, Permian, 20:55.2; 39. Isaac Gutierrez, Crane, 20:59.8; 40. Andrew Benevides, Odessa High, 21:00.5; 41. Tim Tauchnitz, Lubbock Coronado, 21:09.2; 42. Matthew Delgado, Abilene High, 21:11.5; 43. John Dixon, Lubbock Coronado, 21:12.7; 44. Brandon Pepper, Odessa High, 21:15.2; 45. Sammy Avila, Odessa High, 21:16.4; 46. Robert Martinez, Lubbock Coronado, 21:22.8; 47. Chris Avila, Odessa High, 21:25.8; 48. Derek Fierro, Ozona, 21:31.4; 49. Landon Hamer, Midland Lee, 21:54.7; 50. Matt Rodriguez, Midland Lee, 22:11.8.

51. Steven Underwood, Frenship, 22:26.7; 52. Efrain Garcia, Crane, 22:37.6; 53. Nick Bowington, Permian, 22:43.6; 54. Jimmie Bueno, Permian, 22:47.7; 55. Edward Martinez, Abilene High, 23:08.6; 56. Justin Butler, Frenship, 23:09.3; 57. Barnaby Gavaldon, Permian, 23:10.1; 58. Raymond Lopez, San Angelo Central, 23:16.3; 59. Caleb Powell, Iraan, 23:36.1; 60. Robert Finley, Permian, 23:45.2; 61. Marcos Mendez, Odessa High, 23:45.9; 62. Alan Cedillo, Crane, 23:58.8; 63. Javier Meza, Abilene High, 24:03.1; 64. Eric Carrasco, Frenship, 24:05.4; 65. Stevie Martinez, Abilene High, 24:07.6; 66. Michael Aguilar, Frenship, 25:02.9; 67. Justin Galvaldon, Permian, 26:03.8.


JV 1A 2A GIRLS (Team Results) -- Ozona 21; Odessa High 56; Seagraves 95; Iraan 129; Frenship 135; Abilene High 138; Lubbock Monterey 164; Permian 177.

JV 1A 2A GIRLS (Individuals) -- 1. Britney Ramos, Ozona, 13:38.0; 2. Vicky Treto, Ozona, 14:04.8; 3. Jaime Moore, Ozona, 14:25.7; 4. Lorena Hermosillo, Odessa High, 14:32.9; 5. Krista Ford, Frenship, 14:35.9; 6. Sara Dorrough, Ozona, 14:41.5; 7. Kaci Greathouse, Seagraves, 14:45.0; 8. Tori Kolas, Lubbock Monterey, 14:51.6; 9. Alisson Skehan, Ozona, 14:54.6; 10. Amber Jones, Kermit, 14:56.7; 11. Kendra Hill, Odessa High, 14:57.4; 12. Mariela Hernandez, Odessa High, 14:59.0; 13. Jessica Martinez, Frenship, 15:02.8; 14. Jessica Medina, Seagraves, 15:15.2; 15. Griselda Benavides, Odessa High, 15:17.4; 16. Theresea Boussard, Seagraves, 15:19.1; 17. Ty Green, Iraan, 15:20.2; 18. Adrienna Munoz, Odessa High, 15:21.4; 19. Monica Rodriguez, Iraan, 15:22.3; 20. Leslie Gilkey, Odessa High, 15:25.1; 21. Daniella Carmona, Permian, 15:26.2; 22. Melinda Rodriguez, Odessa High, 15:29.3; 23. Avery Aguirre, Abilene High, 15:30.2; 24. Audrianna Florez, Abilene High, 15:31.2; 25. Elizabeth Mendoza, Odessa High, 15:31.9; 26. Lucenda Barreraz, Abilene High, 15:35.8; 27. Monica Soliz, Lubbock Monterey, 15:47.1; 28. Jessica Moore, Ozona, 15:47.2; 29. Cassandra Pena, Seagraves, 15:50.1; 30. Khera Vay, Iraan, 15:50.8; 31. Vanessa DelaGarza, Ozona, 15:52.4; 32. Jenny Carson, Iraan, 15:53.2; 33. Crystal Rios, Lubbock Monterey, 15:54.4; 34. Amanda Clay, Permian, 15:55.2; 35. Kailee Leabo, San Angelo Central, 15:56.0; 36. Briana Perez, Odessa High, 16:00.9; 37. Sarah Silva, Odessa High, 16:03.0; 38. Chelsea Greer, Odessa High, 16:11.9; 39. Jenna Henke, San Angelo Central, 16:13.6; 40. Lura Hayes, Kermit, 16:16.7; 41. Miriam Soto, Seagraves, 16:18.9; 42. Amanda Morris, Odessa High, 16:20.7; 43. Molly McCoy, Abilene High, 16:21.8; 44. Ashton Ashton, Abilene High, 16:30.2; 45. Sarah Guerrero, San Angelo Central, 16:31.0; 46. Danielle Rivera, Frenship, 16:32.8; 47. Mandi Spittler, Iraan, 16:34.1; 48. Gabby Garcia, Crane, 16:38.1; 49. Sherry Dannenberg, Midland Lee, 16:38.7; 50. Bethany Barnett, Permian, 16:41.4.

51. Yuvelda Gibson, Odessa High, 16:48.6; 52. Miranda Bersosa, Abilene High, 16:55.1; 53. Nicole Murdock, Frenship, 16:59.6; 54. Rossario Resendez, Seagraves, 17:02.8; 55. Lyndsay Palmer, Frenship, 17:09.3; 56. Cecily Pierson, San Angelo Central, 17:12.4; 57. Melanie Gonzales, Odessa High, 17:20.1; 58. Megan Pieper, Permian, 17:22.9; 59. Erica Gutierrez, Permian, 17:37.4; 60. Emily Dixon, Abilene High, 17:39.2; 61. Caitlin Vocom, Iraan, 17:40.8; 62. Jenifer Ceniceros, Odessa High, 17:43.1; 63. Alli McDanniel, Lubbock Coronado, 17:48.5; 64. Imelda Bedoy, Crane, 17:50.2; 65. Megan Maldonado, Permian, 17:52.0; 66. Markeshia Griffin, Seagraves, 17:58.4; 67. Nikki Norris, Lubbock Monterey, 18:24.6; 68. Denotera Greenwood, Permian, 18:32.9; 69. Raquel Hernandez, Permian, 18:34.0; 70. Andrea Valdez, Crane, 18:42.5; 71. Heather Johnson, Midland Lee, 18:43.0; 72. Laken Davila, Permian, 18:54.9; 73. Sharla Hise, Midland Lee, 19:19.2; 74. Yvette Bryan, Lubbock Monterey, 19:28.0; 75. Jennifer Green, Iraan, 19:50.4; 76. Megan Green, Lubbock Coronado, 20:04.3; 77. Rebekah Sanchez, Lubbock Coronado, 20:14.0.